Zahájení jubilejního roku 2025 v katedrále
Nádvoří litoměřické biskupské rezidence zaplnily stovky lidí. Při zahájení Jubilejního roku 2025 se tu na svátek Svaté rodiny věřící s kněžími a jáhny shromáždili kolem biskupa Stanislava Přibyla. Po přečtení evangelního úryvku a papežské buly se vydali průvodem za zpěvu litanií do katedrály sv. Štěpána.
V čele nesli ministranti tzv. Jubilejní kříž, který bude v katedrále vystavený k uctění po celý rok. "Je to barokní zlatý procesní kříž ze 17. století, který se používal v katedrále sv. Štěpána a našli jsme ho v depozitáři a nechali pro tento účel zrenovovat," prozradil katedrální kostelník Antonín Fegyverés.
Po vstupu do chrámu se biskup s asistencí zastavili u křtitelnice v zadní části katedrály. Odtud následovala společná obnova křestních závazků.
Při homilii biskup připomněl smysl a historii "Svatých roků". "Jsou slavené od roku 1300 nejprve v intervalech 50 let, a potom stále častěji, jsou inspirovány starozákonním sabatickým rokem, rokem odpočinutí, nazývaný shmita," popsal biskup. Slavily se každých sedm let a bylo nařízeno toho roku propouštět otroky na svobodu a nechat pole a vinice ležet ladem. Později Židé slavili a slaví dodnes sabatický či jubilejní rok, vyhlašovaný po sedmkrát sedmi letech, tedy každý 50. rok. Smysl byl stejný: odpustit dlužníkům dluhy a přijímat od Boha všechno jako dar. "A takový je i smysl každého Svatého roku. Je to rok, kdy si více než kdy jindy uvědomujeme, že jsme závislí na Bohu a jeho milosrdenství a dobrotě, a že ona myšlenka sabatického roku, tedy propustit otroka, odpustit dlužníkovi a žít z Boží dobroty zůstává stále platná. V novém letopočtu odvozeném od Kristova příchodu na svět se pak jubilejními roky stávají ty, které jsou výročím Kristova Vtělení, případně ukřižování a zmrtvýchvstání. A takový je i letošní rok," doplnil.
Celá homilie je k dispozici zde.
Mši svatou v zaplněné katedrále koncelebrovalo s biskupem dvaašedesát kněží.
Biskup na závěr bohoslužby poděkoval všem, kteří navzdory denní době, dálce i zimnímu počasí, putovali ze všech koutů diecéze do katedrály sv. Štěpána: "Díky. Mám naději, že když jsme schopni se jako místní církev v takovém počtu shromáždit ke společnému slavení, že jsme na dobré cestě."
Po apoštolském požehnání, které smí biskup udělit třikrát do roka a je spojené s plnomocnými odpustky, následovaly slavnostní zpívané nešpory.
"Poutníci naděje" se pak při odchodu mohli občerstvit na cestu. Biskup je pozval "pod katedrální věž" na čaj, punč a svařené víno.
Kompletní fotogalerie společenství Člověk a Víra je zde.